Özgeçmiş

Nihat Şen,1962’yılında Ünye’de doğdu. Ünye Cumhuriyet İlkokulu, Ünye Ortaokulu ve Ünye Lisesi’nden mezun oldu.

Üniversite tahsili için İstanbul’a gitti. 1986 yılında İstanbul Yıldız Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden başarı derecesiyle mezun oldu. Mezun olduktan sonra kendi firmasını kurup, İstanbul ağırlıklı Türkiye’nin değişik yerlerinde ve Yurt dışında mimari projeler yapmış olup, Türkiye’nin değişik yerlerinde inşaat taahhüt işleri, özel inşaatlar ve kat karşılığı inşaatlar yaparak ticari hayatını sürdürmüştür.

İş adamlığının yanı sıra,duyarlı kişiliği ile bütünleştirdiği şehir plancılığı ve uygulama projelerinde akademik çalışmalara da örnek teşkil edecek program, araştırma ve projelerde iz bırakan eserler meydana getirdi.

Cemiyetçi ruhu, kültürel birikimi ve ekip çalışmasına olan inancıyla mesleğinde ve ticari hayatında da atılımlar yaptı.

İki çocuk babası olan Nihat Şen; İstanbul Karadeniz Sanayici ve İş Adamları Derneği, , İstanbul Ticaret Odası, İktisadi Araştırmalar Vakfı, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu, Anadolu Yakası İnşaat ve Müteahhitler Derneği Üyesi, Ünyeli Sanayici İş Adamları ve Yöneticiler Derneği ,İstanbul Ordu Sanayici ve iş Adamları Derneği, Kalamış Yelken Spor Kulübü üyesi olup, bir çok sivil toplum örgütünde görevlerde bulunmuş ve sosyal içerikli projelerde yer almıştır.

Türk Dünyası Mimarlar ve Mühendisler Birliği İstanbul Kurucu başkanı olan Dr. Nihat Şen, DEİK Afrika Bölgesi Mauritius İş Konsey Başkanlığı, Sakarya ve Ankara Kahramankazan Belediye Başkan Yardımcılıkları yapmış, ayrıca Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği Yönetim Kurulu üyesi ve Kentsel Dönüşüm komisyonu başkanıdır.

Halen Ordu Büyükşehir Belediye iştirak şirketi ORKENT A.Ş Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmekte, ayrıca mesleği ve kentsel dönüşüm ile ilgili danışmanlık hizmetleri vermekte, gazetelerde köşe yazarlığı, bir çok dergide makaleler yazmakta, Ulusal TV Kanallarına programlara katılmakta olup, DÖNÜŞÜM, DÖNÜŞÜMÜN PUSULASI, ŞEHİR HAFİZASI, ARKA PLAN adlı kitapları yayınlanmış kamu bilir kişiliği de yapmaktadır.

İngilizce bilen Şen birçok alanda sertifika sahibidir.