0

6306 Sayılı Yasa’nın vatandaşa sağladığı imkânlar ve kolaylıklar

Çok mülkiyetli konut veya iş yeri olan eski binalar, yönetmelik çerçevesinde yenilenebilir. 6306 Sayılı Yasa, yani kamuoyunun bildiği şekliyle “Kentsel Dönüşüm Yasası”nın sağladığı imkânlar doğrultusunda mülk sahipleri, binalarını kolaylıkla yenileme yenileyebilirler.

Çok mülkiyetli binalarda gönül ister ki tüm malikler yenileme sürecine dahil olsunlar. Ama bazen mülkiyet sahipleri arasında uyum sağlamak zorlaşabiliyor. Ama unutmamamız gereken bir şey var ki, o da sağlığımız ve can güvenliğimiz.

Bu bağlamda can ve mal riski taşıyan binalarda hâlâ oturmak, bile bile lades demek gibi bir şeye dönüşüyor. Halbuki yasa kapsamında, böyle can ve mal riski taşıyan binalarda hem uygulama kolaylıkları olmakta hem devletin sağlandığı avantajlar ve destekler mevcuttur.

***

Herhangi bir kat mâlikinin ilgili kurum veya yetkili firmalara müracaatı ile mâliki olduğu binanın risk analiz raporunu yaptırma hakkı vardır ve bu raporun düzenlenmesine hiç kimsenin mani olma hakkı yoktur. Yine herhangi başka bir mâlik de mâliki olduğu bina ile ilgili binasının değerleme raporu yaptırma hakkı olduğu gibi diğer kat maliklerini toplantıya davet etme hakkı da mevcuttur.

Risk raporu, değerleme raporu yaptırıldıktan sonra hissedarlardan herhangi biri diğer hissedarları toplantıya davet edebilir. Yapılacak olan, bu toplantıda, binanın yeniden yapılması ile ilgili karar alınabilir.

Tabii ki tüm hissedarların bu karara katılması güzel olanıdır; ancak tüm katılım olmadığı taktirde hissedarların arsa payı değerlerinin 2/3’si ile karar alınabilir ve iş ve işlemlere bu karar doğrultusunda başlanabilir.

***

Binasını yenilemek isteyen vatandaşlara devletin sağladığı başlıca destekler şunlardır:

•             Veraset, intikal, damga vergisi ve belediye harçlarının bir bölümünden muaflık sağlanır.

•             Kira yardımı alabilir.

•             Mülkiyet sahipleri istedikleri takdirde binalarının yeniden yapımı için kentsel dönüşüm kredisinden faydalanabilirler. Kullanılan kredinin faizinin bir bölümünü devlet karşılamaktadır. Ayrıca kullanılan kentsel dönüşüm kredisinin ilk 24 ayında sadece aya düşen faizi ödenir, geri kalan kısmı için 8 yıl vade ile geri ödeme imkânı vardır. Kredi kullanan vatandaş kira yardımından faydalanma hakkını kaybeder.

•             Bu nedenle, diyoruz ki vatandaş istediği takdirde yasanın olanaklarından faydalanarak kendi binalarını yenileyebilirler.

admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir