0

DENİZ İÇİNDE MEYDANA GELEN DEPREMLER ÜLKEMİZİN KIYI ALANLARINI TEHDİT ETMEYE DEVAM EDİYOR..

21 Temmuz Bodrum Depremi

21 Temmuz 2017 tarihinde saat 01.31`de büyüklüğü Kandilli Rasathanesi verilerine göre 6.6 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Büyüklüğü 4 den fazla olan onlarca artçı deprem de hala bodrum-depremi_haritakaydedilmeye devam etmektedir.
Deprem, Gökova Körfezi içinde Bodrum İlçesi Bitez mahallesine yaklaşık 10 km. kadar uzaklıkta denizde meydana gelmiş olup, yaklaşık 11 sn. süreyle devam etmiştir.

Depremin artçıları devam etmekte olup, tahminlere göre yaklaşık bir kaç ay daha devam edecektir. Depremin; normal fay karakterinde Gökova fayının deniz içinde yer alan ve yaklaşık 20-25km uzunluğundaki bir segmentinin kırılması ile meydana geldiği düşünülmektedir.
Sığ odaklı olan bu deprem Muğla ili ve ilçeleri başta olmak üzere tüm Güney Batı Ege`de hissedilmiştir.
Yunanistan`ın Kos adasında iki kişinin ölümüne ve önemli hasara yol açan depremin, Bodrum ve çevresinde yer alan yerleşim birimlerinin çoğunluğunun kaya nitelikli sağlam zemin birimleri üstüne oturması, yapıların çoğunlukla düşük katlı ( iki katlı) olarak inşa edilmesi nedeniyle hasarın minimum seviyede kalmasını sağlamıştır.
Bu depremin önemli bir özelliği de “Tsunami”nin meydana gelmiş olmasıdır. Tsunami dalgalarının daha yüksek olarak görüldüğü yerlerde denizin karaya ilerlemesi araçların sürüklenmesine ve kıyıda baskınlara neden olmuştur.
Bodrum depremi, sonucunda meydana gelen yerel ölçekteki küçük tsunami, ülkemizin de deprem sonrası meydana gelen Tsunami ile yüz yüze olduğunu göstermiştir.
Yerleşim yerlerinin belirlenmesinde zeminin önemi ve yapıların mühendislik hizmeti almasının ,deprem hasarlarının en aza indirilmesinde en önemli faktörlerden biri olduğu yaşanarak görülmüştür.
Bu deprem, yerel yönetimlerde jeolojik jeoteknik birimlerin oluşturulmasını ve kıyılarda yer alan yerel yönetimlerimizin jeoloji mühendislerinin koordinesinde tsunami planlarını yapılarak depremlere hazırlıklı olmasının bir zorunluluk olduğunu bizlere bir kez daha hatırlatmıştır.

Yine ülkemizin kıyı alanlarına yakın yerlerde meydana gelebilecek depremlerin zayıf zemin özelliklerine sahip yerleşim birimleri ile yine kıyı düzlüklerinde kurulan yerleşimlerin Tsunamiden etkilenebilecekleri unutulmamalıdır.

Saygılarımızla,

Mimar Nihat ŞEN

admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir