0

Kentsel Dönüşümde Kira ve Kira Desteği Nasıl Alınır?

 

 

Kentsel Dönüşüme giren ve anlaşma ile tahliye edilen binalarda 18 aya kadar kira yardımı yapılır. Yapılacak olan kira yardımının ilk beş aya kadar olan kısmı taşınma masrafları dikkate alınarak peşin olarak ödenir. Ayrıca anlaşma ile tahliye edilen uygulama alanındaki binalarda kiracı veya sınırlı ayni hak sahibi olarak ikamet edenlere veya işyeri işletenlere aylık kira bedelinin iki katı kadar def’aten kira yardımı yapılır.

Kentsel Dönüşüm Kanun kapsamında bina sahipleri bankalardan 2 yıl ödemesiz 10 yıl ödemeli Devlet destekli kredi kullanabilmektedirler. Aynı kişiye hem kira yardımı hem de kredi faiz desteği yapılmaz. Kira faiz desteğinden faydalananlar ise kira yardımından faydalanamaz. Kira veya kredi faiz desteğinden faydalanmak için binanın riskli bina ve anlaşmalı tahliye etmeleri gerekmektedir.

Özel hesaptan tespit için kredi kullanmak isteyenler bulundukları yerdeki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine başvurarak tespit kredisi kullanabilirler ve kredinin geri ödenmesi 24 aydır. Ayrıca riskli olduğu tespit edilen yapılar için de Bakanlıkça özel hesaptan yıkım kredisi kullanabilir ve geri ödemesi 24 aydır.

Ayrıca kanun kapsamında ilgili Kurum veya gerçek veya özel hukuk tüzel kişilerince yapılacak olan işlem, sözleşme, devir ve tesciller ile uygulamalar, noter harcı, tapu harcı, belediyelerce alınan harçlar, damga vergisi, veraset ve intikal vergisi, döner sermaye ücreti ve diğer ücretlerden, krediler sebebiyle lehe alınacak paralar ise, banka ve sigorta muameleleri vergiden muaftır.

admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir