0

İnşaat ve konut sektörü için bazı öneriler…

Ekonominin canlanmasında etkili olacak inşaat ve konut sektörü, ilave teşvikler ve düzenlemelerin getirilmesiyle canlanabilir ve konut satışları artabilir.

Tüm insanlığı ve ülkemizi etkileyen bu salgın hastalık nedeni ile birçok ülkenin ve ülkemizin ekonomik dengelerinde değişimler olmuş,  firmalar ve sektörler de ciddi anlamda olumsuz etkilenmişlerdir.

Bu süreçte birçok işyeri, işletmeler ve esnaflarımız işyerlerini kapatmak zorunda kalmış, işten çıkarmalar nedeniyle de işsizlik artmış ve birçok vatandaşımız bu nedenle ekonomik sıkıntı ile karşı karşıya kalmış durumdadır.

***

Ekonomimizin dinamosu olan ve aynı zamanda da ciddi istihdam sağlayan inşaat ve özellikle konut sektörümüz de bu süreçten olumsuz etkilenmiştir. Konut sektöründeki son yıllarda yaşanan kriz, bankaların konut kredi faizi oranlarını düşürmeleri ve büyük ölçekli konut işi yapan şirketlerin alıcıya alım kolaylık, esnek ödeme planlaması sunmaları sonucu, konut satış krizini hareketlendirmiş ve konut satışlarının artmasına sebep olmuştur.

Son aylarda yaşanılan bu pandemi ve belirsizlik ve ekonomideki daralma nedeniyle, konut inşaatı yapan firmalar işlerini yavaşlatmış,  şantiyelerini kapatma noktasına gelmiştir. Görülüyor ki bu belirsizlik ve yaşanılan sağlık krizi kısa sürmeyecek belki de birkaç yıl sürecektir.

***

Artık, yeni bir dünya düzeninin ve yaşam şeklinin ortaya çıkmasıyla konut sektörü de kendini bu sürece hazırlamalıdır.  Mevcuttaki konutların satışlarını artırmak ve hareketlendirmek için yeni düzenlemelere gidilmeli ve teşviklerin artırılması gerekir.

Bu ekonomik canlılığı, hareketliliği ve istihdamı artırmak için, öncelikle belirsizliğin giderilip,  güven verici politikaların üretilmesi, harç miktarlarında indirim ve muafiyetlerin sağlanması, inşaat yapım ve finansman modellerinde farklı modeller geliştirilmeli, kamu bankalarının konut kredi faiz oranlarını daha da düşürmeleri ve ödeme sürelerini uzatmaları ayrıca özel bankalar da bu sürece katkı sağlamaları gerekmektedir.

***

Bu süreçten sonra, yeni dünya düzenine hazırlanırken, yaşam standartlarımıza ve  kültürümüze uygun, vatandaşın talep, istek ve beklentilerini karşılayan, alternatif enerji kaynaklarını kullanmayı hedefleyen, çevresel faktörleri önemseyen, bireyler arasındaki ilişkiyi güçlendiren, insanı gereksinimlerimizi karşılayacak gerekli donatı alanlarını sağlayan, toplumun bir arada oluşumunu sağlayan değerlere sahip, ulaşım aksları çözülmüş, dış etkilere göre korunum sağlayan projeler yapılmalı ve uygulanmalıdır.

Önümüzdeki süreçte ve yaz aylarında yukarıda bahsettiğim düzenlemeler, teşvik ve kolaylıklar sağlandığı ve planlamalar yeniden gözden geçirildiği takdirde konut satışları artar ekonomiye ve istihdama katkı sağlar.

admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir